دادستان عمومی و انقلاب تهران نحوه شناسایی و دستگیری 3 جاسوس سرویس اطلاعاتی رژیم صهیونیستی را تشریح کرد.
   
به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس، سعید مرتضوی در نشست خبری امروز خود در دادسرای عمومی تهران، ‌به تشریح عملکرد و اقدامات این شبکه جاسوسی پرداخت و افزود: همان‌گونه که قبلاً در خبرها اعلام شده بود، نیروهای توانمند سازمان حفاظت اطلاعات سپاه پاسداران موفق به شناسایی و کشف شبکه پیچیده جاسوس سرویس اطلاعاتی رژیم صهیونیستی در کشورمان شدند.
مرتضوی در رابطه با این شبکه جاسوسی گفت: برخی از وسایلی که این شبکه جاسوسی استفاده می‌کرده است توسط نیروهای سازمان حفاظت اطلاعات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی کشف و ضبط شده است.کیف مجهزی که شامل تجهیزات ارتباط ماهواره‌ای برای برقراری ارتباط با موساد بدین نحو که پس از جمع‌آوری اطلاعات آنها را توسط لپ‌تاپ تجهیز شده ثبت و ضبط می‌کردند و از طریق تجهیزات ماهواره‌ای به اسراییل ارسال می‌شده است. همچنین بسیاری از درخواست‌های موساد توسط نیروهای سپاه کشف شده و در پرونده موجود است. افسران موساد نیازمندی‌های خود را به این افراد اعلام می‌کرده‌اند.
دادستان تهران تعداد افراد دستگیر شده را 3 نفر اعلام کرد و افزود: 3 نفر دیگر نیز در حلقه حفاظتی نیروهای امنیتی سپاه هستند و فعلاً آزادند.
مرتضوی گفت: بر اساس اطلاعات موجود در پرونده ، موساد در 17 جلسه به این افراد آموزش‌های تئوری لازم را ارائه داده است و این افراد در شهرهای هرتسلیا و کیتسلیای فلسطین اشغالی چهار جلسه آموزش عملیاتی و تخصصی دیده‌اند. در این جلسات به افراد عملیات‌های ترور، انفجار اماکن، عملیات‌ رانندگی‌های حرفه‌ای با موتور و خودرو، آموزش دوربین‌های مخصوص، کامپیوتر و تجهیزات ماهواره‌ای و دیگر آموزش‌های لازم را ارائه داده‌اند.
مرتضوی در توضیح دیگر تجهیزات این شبکه گفت: کیف‌های مجهز به جاسازی اسناد و پول برای انتقال اسناد و مدارک سری در اختیار این جاسوسان قرار داده شده است.یکی دیگر از وسایل کشف شده از این گروه دوربین‌های عکاسی و فیلمبرداری دیجیتال مجهز و پیشرفته‌ای است که از طریق آنها از اماکن و محل‌های درخواستی فیلمبرداری می‌شده است. این فیلم‌ها توسط چرخ‌های انتهای کیف‌های مسافرتی از کشور خارج می‌شده‌اند. در واقع این چرخ‌ها در انتهای کیف‌های مسافرتی نصب می‌شده‌اند و مأمورین از وجود فیلم در آنها اطلاعی نداشتند.
یکی دیگر از وسایل کشف شده از این گروه اسیلسکوپ برای تست امواج است. جی پی اس ،فاصله یاب لیزری، تلفن ماهواره‌ای ایریدیوم از دیگر وسایل کشف شده از این جاسوسان است.
دادستان عمومی تهران گفت: خوشبختانه این شبکه جاسوسی قبل از هر اقدامی توسط نیروهای سازمان حفاظت اطلاعات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی دستگیر شده‌اند.
مرتضوی به تشریح شروع کار این شبکه پرداخت و افزود: یکی از افرادی که سابقا عضو بسیج بوده توسط عوامل موساد شناسایی و جذب می‌شود. این فرد از طریق کنسولگری اسراییل در یکی از کشورها جذب می‌شود و بعد از آموزش های لازم موفق به جذب تعداد دیگری از افراد مرتبط می شود و اقدام به سازماندهی این افراد می کند.
وی در ادامه گفت: خوشبختانه به محض اینکه این سرویس کار خود را شروع کرد و اولین فرد جاسوس به کشور وارد شد، حفاظت و اطلاعات سپاه این فرد را شناسایی و تحت تعقیب قرار داد.این فرد وظیفه داشت تا به افراد رده بالای سپاه نزدیک شده و اطلاعاتی از تأسیسات موشکی، نظامی و همچنین محل سکونت سپاهیان کسب و به موساد ارسال کند. پس از اطلاع دادسرای تهران از این موضوع دستور نظارت و جلب این افراد صادر شد.
مرتضوی ادامه داد: در مرحله این افراد بازداشت شدند و در چتر حفاظتی سپاه قرار گرفت. این جاسوسان بر اساس توصیه‌های حفاظتی اقدام به شناسایی دیگر افراد این شبکه کردند.در چند هفته گذشته سرویس موساد پس از اینکه احساس کرد که جاسوسانشان لو رفته و افراد دستور دادند وسایل مهم جاسوسی خود را نابود کنند و از بین ببرند. متد نابودی این وسایل خرد کردن، آتش زدن و نابودی کامل تجهیزات بود و دستور داده بودند تا از مراحل نابودی فیلمبرداری شده و آن را ارسال کنند.
مرتضوی گفت: خوشبختانه قبل از اینکه دستور موساد عملی شود نیروهای حفاظتی سپاه وارد عمل شده و وسایل را ضبط و توقیف کردند.
دادستان تهران گفت: تا زمانی که نیازهای نیروهای حفاظت اطلاع سپاه و کسب اطلاعات کامل‌تر تکمیل نشود مجازات این شبکه انجام نمی‌شود. پرونده به لحاظ قضایی کمل است اما برای رسیدگی، محاکمه و صدور رأی منتظر اقدامات اطلاعاتی و رفع نیازمندی‌های حفاظت اطلاع سپاه هستند. و پس از آن رأی شایسته این اقدام خائنانه را صادر خواهد کرد.
وی در ادامه گفت: به رهبر انقلاب، رئیس جمهور، رئیس قوه قضاییه و مسئولان کشور، به دلیل اشراف اطلاعاتی نیروهای سازمان حفاظت سازمان اطلاعات سپاه تبریک می‌گویم. این اشراف اطلاعاتی به قدری بالا بود که تمامی اعضای این شبکه قبل از هر اقدامی دستگیر شدند و موساد متوجه اینکه توسط نیروهای سپاه شناسایی شده نشد.
مرتضوی گفت: این شبکه از 6 ماه قبل کشف شده و به دلیل محرمانه بودن پرونده از اعلام جزئیات بیشتر خودداری می‌کنم. حوزه فعالیت این شبکه جاسوسی در سطح کشور بوده و موضوعاتی چون ترور دانشمندان نظامی، انفجار تأسیسات نظامی موشکی و استراتژیک کشور از جمله اقداماتی بوده که موفق به انجام آن نشدند.

مرتضوی گفت: نیروهای حفاظتی سپاه پس از کشف این شبکه به منظور شناسایی تمام افراد اقدام به ارائه اطلاعات سوخته به موساد کردند تا بتوانند تمامی افراد شبکه را دستگیر کنند. سناریو و تدبیری که سازمان حفاظت سپاه به کار گرفته 100 درصد موفق بوده است و موجب جلوگیری از ضربه به امنیت کشور شده است.
مرتضوی گفت: افسران موساد در 5 کشور مختلف از جمله کشورهای همسایه با این جاسوسان جلسه داشتند. اسامی افسران موساد که با این افراد همکاری داشتند شامل، سالی، سامی، پیتر، خسرو، زکی و... بوده است.

دادستان تهران درباره سیر حقوقی و قضایی این پرونده گفت: طبق ماده 501 قانون مجازت اسلامی که تصریح دارد هر کس نقشه‌ها، اسرار و تصمیمات داخلی و خارجی را به افرادی که فاقد صلاحیت هستند منتقل کند جاسوس به شمار می‌رود در ماده 508 قانون مجازات اسلامی قانونگذار تصریح کرده هر کس با دول خارجی متخاصم همکاری کند اگر نوع همکاری در حد محاربه باشد مجازات اعدام و اگر محاربه نباشد 10 سال حبس تعیین کرده است.انشاء‌الله ظرف 3 تا 4 هفته آینده اقدام به تکمیل پرونده قضایی و محاکمه و صدور رأی برای این افراد خواهیم کرد. مجازات قانونی که برای این افراد توسط دادستان در نظر گرفته شده اعدام است.

دسته ها :
چهارشنبه ششم 9 1387
X